Destylacja alkoholu

destylacja alkoholuDestylacja alkoholu w warunkach domowych

Dzięki specjalistycznej aparaturze (alembiki, destylatory) możliwa jest destylacja alkoholu i innych cieczy w warunkach domowych. Np. sama produkcja bimbru składa się z dwóch etapów: zrobienie zacieru w którego skład wchodzą drożdże, cukier i woda lub dodatkowo jeszcze owoce, destylacja powstałego zacieru uzyskanie alkoholu o wysokim stężeniu. Sama destylacja polega na podgrzaniu zacieru w aparacie do bimbru. Dzięki różnicy temperatury wrzenia substancji możliwe jest oddzielenie destylatu alkoholowego. W praktyce wygląda to tak, że podgrzewa się zacier, a po rozpoczęciu parowania, alkoholu skrapla się na chłodnicy i wychodzi wężykiem odbioru.

Podstawowe metody destylacji bimbru w destylatorze

Poniżej przedstawimy podstawowe sposoby na destylację bimbru:

1. Pot Still

Bardzo wygodna metoda, do której stosuje się destylator typu Pol Still. Dzięki swoim walorom praktycznym jest najczęściej wybieranym sposobem pozyskiwania bimbru. Specjalna konstrukcja bimbrownicy Pot Still pozwala uzyskać znakomite walory smakowe przy niewielkim nakładzie pracy. Pary unoszące się w alembiku zbierane są w komorze skraplającej. W procesie kontaktu z zimną powierzchnią kondensatora para alkoholowa zostaje schłodzona, a następnie doprowadzona do stanu ciekłego. Alembiki Pot Still idealnie sprawdzają się w warunkach domowych.

2. Metoda ponownego napływu – wewnętrzny refluks

Najbardziej wydajna metoda, dzięki której można uzyskać destylat nawet o 94% stężeniu. Jest to więc sposób najbardziej wydajny oraz niezwykle skuteczny jeśli chodzi o końcowy efekt. Dzięki odpowiedniej konstrukcji alembiku możliwe jest w trakcie jednego pędzenia uzyskać bimber równy wielokrotnej destylacji. Destylat w postaci skroplonej w większości trafia do kolumny, gdzie powoli spływa przeciskając się w dół. Tam napotyka na opór pary o wysokiej temperaturze. Tu następuje ponowne wyparowanie alkoholu z destylatu. Spora część stworzonego bimbru trafia do odbioru, reszta powraca do kolumny jako wypełnienie.

Niezbędnik bimbrownika

Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z destylacją alkoholu potrzebny nam będzie arsenał niezbędnego sprzętu, m.in.:destylacja bimbru bimbrownica

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl